Badminton 13 Yaş Milli Takımı 27-28 Ağustos tarihlerinde Sırbistan’da yapılan 13 Yaş altı Balkan Badminton Şampiyonasında gruplarda Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya’yı 5-0 yendi. Ardından yarı finalde Bulgaristan’ı da 3-1 yenen Millilerimiz Finale çıktı. Finalde Romanya’yı da 3-2 yenen Millilerimiz Balkan Şampiyonu oldu.
Sırbistan Kafile’sinde 8 Sporcu ve Milli Takım Antrenörü olarak Naci Usta ve Kadir Aydın bulunurken Kafile Başkanı olarak Federasyon Şefi İsa Ayan ve İdareci olarak ta Cevat Özsoy bulunuyor. Sırbistan’da yapılan Balkan Şampiyonasına 7 ülke katıldı.
Bu arada Ferdi müsabakalara bugün başlandı.29 Ağustos C.tesi günü yapılacak Finaller ile Ferdi müsabakalar da sona erecek. Milli takımımızın hedefi Ferdi müsabakalarda da en fazla madalyayı almak olacaktır.
Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik Şampiyona ile ilgili şunları söyledi:
13 Yaş Milli Takımımızın Balkan Şampiyonu olmasından büyük mutluluk duyduk. Öncelikle hedefimiz 2012 Olimpiyatlarıdır. Tabi ki Olimpiyatlarda başarılı olmak için alt yapıdan iyi sporcular yetişmesi gerekiyor. Alt yapıdan gelen 13,15,17 ve 19 Yaş grubu sporcularımız şu an Balkanların en iyisidir. Avrupa’da da şuan 17 ve 19 Yaş gruplarında ilk 8 ülke arasına girmeye çalışıyoruz.
Ekim ayında yapılacak Dünya Gençler Şampiyonası ile Kasım ayında yapılacak 17 Yaş Avrupa Şampiyonalarında çıtayı yükseltmeye çalışacağız. Bu Şampiyonalarına gidecek sporcularımızın maç tecrübelerini artırmak için Bulgaristan’daki turnuvaya gönderdik.
Asıl hedefimiz 2012 Olimpiyatlarına katılmaktır. Türkiye Badminton Federasyonu olarak Kırıkkale ve Samsun Bafra da açtığımız Badminton Olimpiyatlara hazırlık ve Kamp Eğitim merkezlerimizde başarılı sporcularımızı yetiştirmeye başladık. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüzün destekleriyle bu hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.

Badminton 13 Yaş Milli Takımı 27-28 Ağustos tarihlerinde Sırbistan’da yapılan 13 Yaş altı Balkan Badminton Şampiyonasında gruplarda Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya’yı 5-0 yendi. Ardından yarı finalde Bulgaristan’ı da 3-1 yenen Millilerimiz Finale çıktı.