16-18 Mayıs 2012 tarihleri arasında Sincan L 2 tipi Ceza ve Tevkif evinde yapılan Ceza ve Tevkif evleri arası Türkiye Badminton Şampiyonası  18 Mayıs 2012 Cuma günü yapılan final müsabakaları ile sona erdi.

26 Ceza  ve Tevkif evinden yaklaşık  130 tutuklu ve hükümlü’nün katıldığı Ceza ve Tevkif evleri Türkiye Badminton Şampiyonası  18 Mayıs 2012 Cuma  günü yapılan final müsabakaları ile sona erdi.

Finalde Kastamonu E tipi Ceza ve Tevkif evini  yenen Malatya E tipi Ceza ve Tevkif evi Şampiyon olurken, İzmir 2 nolu ve Erzurum E tipi ceza ve tevkif evleri  3.oldu.

Ceza ve Tevkif evleri  Türkiye Badminton Şampiyonasında dereceye giren sporculara ödüllerini Ceza ve Tevkif evleri Eğitimden sorumlu Daire Başkanı Vehbi Kadri Tamer, Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik  ve Sincan L 2 tipi Ceza evi müdürü İbrahim Yücesoy verdiler.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik Şampiyona hakkında şunları söyledi.”  Badminton Federasyonu olarak ceza ve tevkif evlerinde Badminton eğitimine 2006 yılında yılında başladık.2012 yılına geldiğimizde bu yıl 5.defa Türkiye Badminton Şampiyonasını yaptık.Hükümlüler ile yaptığımız konuşmalarda Badminton eğitimi ve Badminton oynamak onların dünyalarında yeni bir kapı olmuştur.Badminton oynadıktan sonra intikam duygularının köreldiğini, rahatladıklarını ifade etmektedirler.

Badminton zaten özellikle Badmintonun yoğun oynanmakta olduğu Malezya da zihinsel tedavide kullanılan bir spor dalıdır. Bu nedenle Türkiye de de Badmintonun ceza ve tevkif evlerinde oynanması tesadüfi değildir.

Ceza ve Tevkif evlerinde şuan Badminton Antrenörlük Belgesine sahip 300 den fazla Gardiyan(İnfaz koruma memuru) tarafından 5.000 civarında hükümlü ve tutukluya Badminton eğitimi verilmektedir.

5.000 hükümlü ve tutukluya malzeme yetiştirmekte zorlanıyoruz. Bu Projeyi uluslararası boyuta taşımak istiyoruz.

Özellikle Doğu illerinde Taş atan eller artık raket tutmaktadır. Bu konuda her kesimin bu projemize destek vermesini bekliyoruz. Çünkü yarın bu  Gençler  bizim komşumuz olabilir, bu gençlere yatırım yapmamız lazım.Sağlıklı bir toplumun oluşumu için herkesimin üzerine düşeni yapması gerektiğine inanıyoruz.

Bu Proje deki Sloganımız ;

“Bir İnsanın kazanılması  bütün insanlığın  kazanılması  gibidir.”

Projemizin  Özü ;

Bir Barış  tohumu  ektik büyüdü, Barış fidanı oldu.

Barış fidanları büyüyecek barış ağaçları olacak,

Barış ağaçları büyüyecek barış Ormanları olacak.

İşte Yarın Bizler, bu Barış Ormanlarında hep birlikte yaşayacağız.

Türkiye Badminton Federasyonu

Ceza ve Tevkif evlerinde Badminton Eğitimi Projesi ile ilgili detaylar :

1-Proje 2006 Yılında Cezaevleri Genel Müdürlüğü ve Badminton Federasyonu arasında imzalanan protokol ile Başlamıştır.

2-2006 Yılında Cezaevlerine Eğitici Antrenör gönderilen yaklaşık 30 Badminton antrenörü tarafından Cezaevlerinde Hükümlü ve Tutuklulara 1 haftalık Badminton Eğitimi verilmiştir.

3-2006 Yılından itibaren dönem dönem Cezaevlerindeki Gardiyanlara yönelik  (İnfaz Koruma Memuru )  Badminton Antrenörlük kursu verilmiştir

4-Şuan Ceza ve Tevkif evlerinde 400 civarında Gardiyan Badminton Antrenörü Hükümlü ve Tutuklulara Badminton Eğitimi vermektedir.bunların bir kısmı hükümlü ve tutuklulara Badminton eğitimi verip ücret almaktadır.

5-Cezaevlerinde şuan  yaklaşık 5000 hükümlü ve tutuklu hafta da 2-3 gün Badminton Eğitimi almaktadır..bununla birlikte hükümlü ve tutuklular Badminton Antrenman gün ve saat sayısının artırılmasını istemektedirler.

6-Cezaevlerinde Badminton Eğitimi’nin yanı sıra Gardiyan ve hükümlülere

Yönelik Badminton Federasyonu Başkan Vekilimiz Ramazan Varol tarafından "Kişisel Gelişim ve Motivasyon Eğitimi“ ve  "Beyin Diliyle Yaşam”  eğitimleri verilmiştir.

7-2007,2009,2010,2011 ve 2012 Yıllarında 5 defa Cezaevleri Hükümlü ve Tutuklular Türkiye Badminton Şampiyonası yapılmıştır. Her Şampiyonaya 20-26 Cezaevinden yaklaşık 100-130 ‘ar hükümlü ve tutuklu katılmıştır.

8-Önümüz deki Yıllarda Türkiye Badminton Federasyonu olarak hedefimiz Cezaevleri arasında Bölgesel Lig yapmaktır.Ceza ve Tevkif evleri Genel Müdürlüğü ile bu konuda görüşmelerimiz devam etmektedir.gerekli alt yapı çalışmaları yapılabilirse bu proje de hayata geçecektir.

9-Yine Önümüzde ki aylarda ki hedefimiz Cezaevlerine Eğitici Antrenör gönderip Hükümlü ve tutuklulara 1 haftalık Gelişim kampı ve Türkiye de bütün Cezaevleriinde kalan hükümlüler arasında turnuva yaptırmaktır.

Yine en büyük hedefimiz Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’a bu projemizi anlatmak ve kendisinden destek almak istiyoruz.

Badminton Federasyonu olarak 19-21 Haziranda da Ankara’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurumları arası Türkiye Badminton Şampiyonası yapacağız.