Takım müsabakalarında Türkiye A Takımı bütün takımları 5-0 yenerek Balkan Şampiyonu olurken, Romanya 2. Ve Bulgaristan ile Yunanistan 3.oldular.Bu arada tasnif dışı yarışmasına rağmen B Takımımız da 2.olan Romanyayı 4-0 ve grubunda oynadığı bütün takımları 4-1 yenerek büyük bir başarıya imza atmış oldu.

Ferdi müsabakalarda ise Türk sporcuları fırtına gibi esti ve 20 madalya’nın 15 ‘ini alarak büyük bir başarıya imza attılar.

Pazar günü yapılan final müsabakaları sonucunda yapılan ödül töreninde dereceye giren ülkelerin Kupa ve Madalyalarını Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik,Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan,Balkan Badminton Federasyonu Başkanı Puzant Kasapyan, Akrist Erdal Acar , Erkan Petekkaya,Gülen Yüzler Derneği Başkanı Bedriye Öztürk,Danışma kurulu üyeleri M.Nuri Erikel,Recep Coşkun,Bilal K.Arpacı, Beykoz G.Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öcalmaz ve G.Sekreter İsa Ayan takdim ettiler.

Müsabakayı değerlendiren Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik” Türk badmintonunun artık Balkanlar'ı aştığını, artık Avrupa ve dünyada ses getiren branş haline geldiğini söyledi.

“ULUSLARARASI BAŞARILARIMIZ ARTTI”

Badminton sporunda Türkiye'nin uluslararası başarılarının arttığını, 4 yıldır Avrupa şampiyonalarında takım halinde üçüncülük, ferdide ise ikincililik ve üçüncülük almaya başladıklarını vurgulayan Özmekik, şöyle devam etti:

Esas hedefimiz Olimpiyatlar’dır,2012 Londra Olimpiyatlarına sporcumuz Neslihan Yiğit katılmaya hak kazanmıştır. 13 Balkan Şampiyonasında A Takımımız’ın Şampiyonluğunun yanı sıra B Takımımızın da bütün ülkeleri yenmesi Türk Badmintonunun ne kadar geliştiğini gösteriyor.

Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a ve Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

13 Yaş Balkan Badminton Şampiyonasında Milli Takımımızın başarısında büyük pay sahibi ve sporcuları Milli Takıma giren Milli Takım antrenörlerimizden başta 13 Yaş grubu Baş Antrenörü Murat Sönmez, Barış Boyar, Uğur Erçetin, Naim Kaymaz, Fatih Kaymaz, Cengiz Özübir, Üstün Köksal, Nazım Denizhan, Hüseyin Özder, Mustafa Yalvarıcı, Adem Karakurt, Mehmet Yanık, Mürsel Yıldız ve Şule Özmekik’i tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Başarılı antrenörlerimizi desteklemeye devam edeceğiz.

Tek erkek

1. Emrah Erkan  (Türkiye)
2. Yazgan Çalışır (Türkiye)
3. Serkan Bayram  (Türkiye)
3. Erentürk Özder  (Türkiye)

Tek Bayan

1. Dilara Subaşı  (Türkiye)
2. Nazlıcan İnci  (Türkiye)
3. Başak Kılıç  (Türkiye)
3. Andrea Muscalu (Romanya)

Çift Erkek
1. Emrah Erkan+Mesut Sezer  (Türkiye)
2. Serkan Bayram+Muhammed Tekel (Türkiye)
3. Seyfullah Güleç+Erentürk Özder  (Türkiye)
3. Cosmin Hancu+Alexandru Muscalu (Romanya)

Çift Bayan

1. Bengisu Erçetin+Nazlıcan İnci   (Türkiye)
2. Merve Demir+Başak Kılıç   (Türkiye)
3. Maria Delcheva+Anja Velemir  (Bulgaristan-Sırbistan)
3. Vlade Gynga+Janic Lena  (Moldova-Sırbistan)

Karışık Çift

1. Mesut Sezer+Dilara Subaşı (Türkiye)
2. Yazgan Çalışır+Bengisu Erçetin (Türkiye)
3. Muhammed Özdemir+Cansu Küçüksarı  (Türkiye)
3. Alexandru Muscalu+Andrea Muscalu   (Romanya)