Ukrayna’da 20-23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılan 15.000 dolar ödüllü İnternational Challenge Olimpiyat eleme puan turnuvasında Sporcularımızdan Özge Bayrak(Ego Spor) Tek Bayanlarda 3.oldu.

Çift Bayanlarda ise Özge Bayrak – Neslihan Yiğit ( Ego Spor ) çifti Finale kadar çıkmasına rağmen finalde Fransız  Audrey Fontaine ve  Emilie Lefel çiftine yenilerek 2.likte kaldılar.

2012 Londra Olimpiyatlarına katılan sporcumuz Neslihan Yiğit Tek Bayanlarda RUS rakibine 2.tur maçında yenilince turnuvadan istediği puanı alamadı.

Olimpiyat sporcularımızdan Neslihan Yiğit şuan Dünya sıralamasında 36.sırada bulunurken, diğer sporcumuz Özge Bayrak ise 69.sırada bulunuyor.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, yaptığı açıklamada şunları söyledi “

 

Badminton’da Olimpiyat eleme sistemi gereği sporcular her yıl  en az 20-25 Olimpiyat eleme puan turnuvasına gidiyor.bu turnuvalarda sporcuların en iyi 10 turnuvada aldığı puanlar dikkate alınarak sporcuların Dünya sıralaması belli oluyor.sporcuların aldığı puanlar üzerinden 1 yıl geçtiğinde silindiği için sporcular 1 yıl dolmadan yeniden turnuvalara gidip puanlarını muhafaza etme ve puanlarını daha da yükseltmeye çalışıyorlar.

Bizde 2012 Londra Olimpiyatlarına gönderebilmek adına sporcularımızı her yıl ortalama 20-25 turnuvaya götürmüştük, 2016 Rio Olimpiyatlarına daha fazla sporcu gönderebilmek için şimdiden kolları sıvadık, şimdilik Olimpiyatlara kota almaya hak kazanan 2 sporcumuz Neslihan Yiğit ve Özge Bayrak ile 2012 Rio Olimpiyatları eleme puan turnuvalarına gitmeye başladık.

Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan ve Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’a verdiği desteğe teşekkür ediyorum, İnşallah  Genel Müdürümüz ve Bakanımızın vermiş olduğu destekler ile 2016 Rio Olimpiyatlarına daha fazla sporcu ile katılacağımıza inanıyorum.