Dünya sıralamasına ve 2016 Olimpiyat elemelerine puan veren turnuvalardan biri olan Babolat İnternational Turnuvasına 2012 Olimpiyat Sporcumuz Neslihan Yiğit 2.seri başı ve Özge Bayrak da 4.seri başı olarak başladı.

Sporcumuz Özge Bayrak İlk turda Avusturyalı rakibini ve 2.turda da Türk sporcumuz Cemre Fere’yi yendi. Çeyrek finalde Ukraynalı rakibini yenerek Yarı finale çıkan sporcumuz yarı finalde turnuvanın 1 numaralı seri başı Bulgar Petya’ya yenilince 3.oldu ve 2.800 puan almış oldu.

2012 Olimpiyat sporcumuz Neslihan Yiğit ilk turda Avusturya ve 2.turda Galler’li rakiplerini yenerek Çeyrek finale çıktı, Çeyrek finalde Bulgar Stefani Stoeva’ya yenilen Neslihan turnuva’da 2.200 puanda kalmış oldu.

Çift Bayanlarda Özge Bayrak-Neslihan Yiğit Çiftimiz 1.seri başı olarak başladıkları turnuva’da ilk turu by çektiler ve maç yapmadan 2.tura çıktılar. 2.turda Türk sporcular Ebru-Nihal çiftini yenerek Çeyrek finale çıktılar. Çeyrek finalde Bulgar Petya ve Dimitria’yı yenrek finale çıktılar.Finalde Bulgar Stefani-Gabriella kardeşlere yenilen sporcularımız ikincilikle yetindiler.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik bu konuda şunları söyledi. ”2016 Olimpiyatları hazırlıklarına şimdiden başladık. Sistem gereği eleme puan turnuvaları yıl boyu sürekli devam ediyor.

Biz de sporcularımızın mevcut puanlarını korumak ve Dünya sıralamasında daha yukarılara tırmanmak için sporcularımızı Olimpiyatlara puan veren turnuvalara göndermeye devam ediyoruz.

Federasyonumuzun 33 kişilik Minibüsü ile Bulgaristan’da yapılan Olimpiyat elemesine 23 sporcumuzu göndererek Federasyon olarak Devletin kaynaklarını en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz.

Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç’a ve Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a teşekkür ediyorum, Federasyon olarak Devletin vermiş olduğu kaynaklar ile faaliyet yapıyoruz, Sayın Bakanımızdan ve Genel Müdürümüzden vermiş olduğu destekleri artırarak devam ettirmelerini diliyorum.