İcraatın İçinden 1 – Haziran 2011

NEREDEN NEREYE……

Badminton’a Gönül veren Sevgili Dostlarım,

Sizleri selamların en güzeli ile selamlıyorum.

1991 Yılından bu yana emek verdiğim Badmintonda başkanlık noktasına gelmemde katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma ve göreve geldiğim 2005 Yılına kadar Türk Badmintonun gelişimine katkı sağlayan benden önce ki Federasyon Başkanları İrfan Yıldırım,Akın Taşkent ve Faik İmamoğlu’na ki kendisini rahmetle anıyorum , teşekkür ediyorum.

2005 Yılı başından bu yana yönetim olarak görev yaptığımız 6.5 yıllık süre içerisinde Badmintonu tanıtmak ve yaygınlaştırmak,Türk Badmintonu’nun alt yapısını geliştirmek, Türk Badmintonu’nu Uluslar arası alanda başarılı bir şekilde temsil etmek için mücadele ettik.

Şuan geldiğimiz noktayı değerlendirirsek ;

1- Uluslar arası alanda Balkanlar’ı aştık ve Avrupa,Dünya’da dereceler almaya başladık.artık Avrupa Federasyon Başkanları kısa zamanda Türkiye’de Badmintonun bu kadar gelişmesinin nedenlerini sormaya başladılar.daha önce hazırlık kampı yapma tekliflerimize cevap vermeyen ülkeler artık bize ikili kamplar teklif etmeye başladılar.

Netice de Şuan diğer federasyonlar arasında Türkiye ye en fazla madalya getiren ilk 5 federasyon arasındayız.

2- Türkiye’de Badmintonun alt yapısı gelişti artık 81 ilde tanınan ve yaygınlaşan bir branş olduk.

Şuan Türkiye’de 50 den fazla ilde Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerimizde hizmet alımından göreve başlayan badminton antrenörlerimiz var.bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Şuan Türkiye de en fazla antrenörü olan ikinci federasyonuz.

3- Türkiye’de Badmintonu bir marka haline getirme çalışmalarımız devam ediyor.çok yakında bu konuda önemli gelişmelere şahit olacağız.

Türkiye Badminton Federasyonu adına Çin’de badminton malzemesi ürettirmeye başlayalı yaklaşık 3-4 yıl oldu.şuan TBF markası ile değişik kalitelerde Maç raketleri,antrenman raketleri,Ağır raket,kreş raketi,naylon top,tüytop,grip,ayakkabı,tamir setleri,raket germe makinaları ,raket tamir mandalı,Badminton kortu,raket çantası vb.yaklaşık 15’den fazla kalemde malzeme üretimi yaptırıyoruz.Ürettirdiğimiz malzemelerin en ünlü Badminton markalarının malzemeleri kadar kaliteli olduğuna camiamız şahittir.

Şuan Türkiye’de kendi adına malzeme ürettiren Tek Federasyonuz.

4- Sponsorluk çalışmalarımız devam ediyor,kasıtlı olarak 1.liği diğer federasyonlara bıraktık! Yoksa siz sponsor bulabiliyorsunuz diyenler yüzünden bütçemizin azalmasını istemedik!!! Yurt içi Faaliyetlerimizin en az % 50’sini sponsorluk yoluyla yapıyoruz.

Şuan en fazla sponsor bulan 3. Federasyonuz.

5- Sosyal Sorumluluk alanında projeler üretmeye ve hayata geçirmeye devam ediyoruz.Cezaevlerinde Badminton eğitimimiz 5 yılına girdi 5.000 binden fazla hükümlü bugün Cezaevlerinde Badminton eğitimi alıyor.SHÇEK’lerde Badminton,Yibolarda Badminton,Polis Antrenör projesi,Sokak çocuklarına Badminton eğitimi projesi,Taş atan çocuklara Badminton eğitimi projesi,Yaz kuran kurslarında Badminton eğitimi,köylerde badminton eğitimi (o köy bizim köyümüzdür ), şalvarlı badminton projesi,kreşlerde badminton projesi vb.bir çok projeye imza attık.

Şuan Sosyal Sorumluluk projesi üreten ve hayata geçiren 1.federasyonuz.

6- Keskin ve Bafra’da 2 adet kamp eğitim merkezimiz var.sporcularımıza bu merkezlerde daha uygun şartlarda konaklama imkanı sağlıyoruz. şuan Ankara Keçiören ‘de Olimpiyat hazırlık merkezimizin proje çalışmalarında sona geldik yakında ihalesine çıkacağız.

Şuan kendine ait 2 adet kamp merkezi olan ve 3.sü yolda olan Tek Federasyonuz.

7- Lisanslı sporcu sayımız 3.000 iken şuan bu sayı 33.000’e çıkmıştır.

8- Badminton Antrenör Akademisini kurduk.Antrenörlerimizi gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında ki eğitim seminerlerine alıyoruz.hizmet alımından göreve başlayan 40 antrenörümüzü sürekli antrenör seminerleri ile eğitiyoruz.2010 yılı sonunda 15 antrenörümüzün sözleşmeli antrenör olarak işe alınmasına vesile olduk.

9- Başarılı “ Olimpik sporcu yetiştiren” ve “ Olimpiyatlara sporcu hazırlayan” Milli Takım Antrenörlerimize 3 aylık dilimlerde “antrenman desteği+Ödül” adı altında maddi destek yapmaya devam ediyoruz.

Başarılı Antrenörlerine aylık maddi destek sağlayan ilk Federasyonuz.

diğer federasyonlar açtığımız yoldan yürümeye başladılar.

10- Yaklaşık Başarılı 40-50 Sporcumuza 3 aylık dilimlerde burs+ödül adı altında ödeme yapmaya devam ediyoruz.İnşallah bu sayıyı artırmaya çalışacağız.

11- Antrenör ve kulüplerimize 3’er aylık dilimlerle malzeme yardımları yapmaya devam ediyoruz.

12- Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz Yunus Akgül’ün talimatları doğrultusunda hedef olarak Olimpiyatları seçtik ve şuan Sporcumuz Özge Bayrak Dünya sıralamasında 65.sırada ve 2012 Londra Olimpiyatları kotası içerisinde yer almaktadır.

Netice olarak Sevgili Dostlarım,

Prensip olarak çok konuşmak ve yazmaktan ziyade çok çalışmak,üretmek ve hayata geçirmeyi ilke edinen birisi olarak bundan sonra da aynı prensipler doğrultusunda 2012 Yılında da

“ Ustalık dönemimizde “ desteklerinizle sizlere hizmet etmeye devam etmek istiyorum.

Saygılarımla ….

Murat Özmekik.

Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı.

Sponsorumuz

Doping İle Mücadele