İcraatın İçinden 5 – Mart 2015

İcraatın İçinden 18 Mart 2015

1991 Yılından bu yana emek verdiğim Badmintonda başkanlık noktasına gelmemde katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma ve göreve geldiğim 2005 Yılına kadar Türk Badmintonunun gelişimine katkı sağlayan benden önce ki Federasyon Başkanları İrfan Yıldırım,Akın Taşkent ve Faik İmamoğlu’na ki her zaman kendisini rahmetle anıyor ve tekrar bütün eski başkanlarıma teşekkür ediyorum.

Yıl 2004 …

Balkan Şampiyonalarında daha ilk defa 13 Yaş grubunda Takım halinde Balkanlarda derece yapan ve Büyüklerde set ve maç aldığımızda sevinen bir ülke iken ;

2015 Yılına geldiğimizde bugün artık ; 13 Yaş, 15 Yaş, 17 Yaş,19 Yaş grubu ve Büyüklerin tamamında Takım halinde Balkan Şampiyonu olmuş ve her yıl yapılan Balkan Şampiyonalarında Büyükler hariç diğer bütün yaş gruplarının tamamında takım halinde Balkan Şampiyonu olmanın yanı sıra Ferdilerde de En fazla Madalya yı alan ülke haline geldik. Balkanlar da tek başımıza Türkiye olarak 100 madalya’nın yarısından fazlasını alır olduk.Artık Balkan ülkeleri bundan o kadar rahatsız oldular ki artık ferdi müsabakalarda Türk sporcularının katılımlarına kota koymaya başladılar ve artık Bulgaristan ve diğer Balkan ülkeleri Ferdilerde Türk sporcularının katılmadığı kategorilerde 3.lükler almayı kendilerine başarı olarak görmeye başladılar.

Ve Karamanda 20-22 Şubat 2015 tarihinde yapılan 19 yaş Balkan Badminton Şampiyonasında Tarihte belki de ilk defa o gözümüzde yıllardır büyüttüğümüz Bulgarları FERDİ’lerde HİÇ madalya almadan Türkiye’den geri gönderdik! Ve Türkiye olarak 20 Ferdi Madalya’nın 17’sini Türkiye olarak TEK başımıza aldık.

İşte Türk Badmintonu’nun geldiği nokta budur!

Artık Türk Badminton’u Balkanları aşmış,

Avrupa Yıldızlar ve Gençlerde ilk 3’e demir atmış ve Avrupa Büyüklerde de Özge Bayrak ile ilk Madalyasını almış ve Olimpiyatlara 1 kota almayı garantilemiş ve 2. ve 3.kotaları alma mücadelesi veren ve Dünya Takımlar sıralamasında da Dünya Şampiyonu çıkarmış İspanya ve Bulgaristan’ı geçmiş ve 50.sıralardan 28.sıraya yükselmiş bir ülke haline gelen bir ülke olmuştur.

Bu Çok Önemli bir nokta’dır! Nereden Nereye!

Biraz daha detayları hatırlamakta fayda görüyorum ve Badminton’a emek vermiş bütün duayen arkadaşlarımızın başarılarımızla iftihar etmesini bekliyoruz!

2014 yılı içerisinde yapılan;

15 Yaş Avrupa Badminton Şampiyonasında Tek Bayanlarda Büşra Ünlü ve Yaren Dölcü ile 2 Avrupa 3.sü çıkardık.

17 Yaş Avrupa Badminton Şampiyonasında Çift Bayanlarda Kader İnal-Fatma Nur Yavuz, Karışık Çiftlerde Melih Turgut-Fatma Nur Yavuz ile 2 Avrupa 3.sü çıkardık.

Büyüklerde Türk Badminton tarihinde ilk defa 2014 yılında Tek Bayanlarda Özge Bayrak ile Avrupa 3.sü çıkardık.

Dünya Liseler Badminton Şampiyonasında artık Dünya ikinciliği elde etme başarısını gösterdik, Dünya Üçüncülüklerimiz sürekli hale geldi.

2014 Gençlik Olimpiyatlarına Tek Erkeklerde M.Ali Kurt ve Tek Bayanlarda Aliye Demirbağ ile kota aldık.

2016 Rio Olimpiyatları için daha şimdiden Tek Bayanlarda Özge Bayrak ve Neslihan Yiğit ile kota alma noktasına geldik, İnşallah 2016 Rio Olimpiyatları için Tek Bayanlarda 6 bayan sporcu’ muzunda kota içerisine gireceğine inanıyorum. Not: kota sistemi gereği 1 Tek Bayan sporcumuzun Olimpiyatlara gitme şansı var.)

Ayrıca Tek Erkekler ve Çift Bayanlarda da kota alma şansımız devam ediyor.

2.Artık Balkan ve Avrupa derken 2013 Yılında Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasını da Türkiye ve Ankara’da ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının sponsorluğunda yaparak Türk Badmintonu’nu artık bir marka olma yolunda ilerlediğini bütün Dünya’ya gösterdik.

Allah’a şükürler olsun ki Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasını çok başarılı bir şekilde icra ettik ve Dünya Federasyonundan bu konuda takdir ve teşekkür aldık.Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasına sponsorluk yapan Ankara Büyükşehir Belediyesine ve Başkanımız Melih Gökçek’e bir kez daha teşekkür ediyor emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. 2014 Yılında Türkiye’de, Ankara’da 17 yaş Avrupa Yıldızlar Badminton Şampiyonasını yaptık ve Takım halinde Avrupa 3.sü olduk.

3.2016 Brezilya Rio Olimpiyatları için 21 kişilik Olimpiyat takımı oluşturduk, 2015 yılında bu takımımızı revize ederek 12 sporcuya düşürdük.Bir iki revize dışında 2016 kota dönemine kadar bu Olimpiyat takımımız Olimpiyat eleme kota müsabakalarına gidecekler.

2015 Yılı Avrupa Gençler Şampiyonası için Genç sporcularımızı Avrupa Gençler ranking turnuvalarına göndermeye başladık.Ve Netice olarak Çift Bayanlarda Kader İnal ve Fatma Nur yavuz 1.seri başı, K.Çiftlerde Melih Turgut ve Fatma Nur Yavuz 3.seri başı, Tek Erkeklerde Muhammet Ali Kurt 3.seri başı, Tek Bayanlarda Kader İnal 5. Ve Aliye demirbağ 9.seri başı olması Türk Badmintonu için büyük bir başarı örneğidir.

Netice olarak Devlet imkanlarını en iyi bir şekilde kullanarak Federasyonumuzun Minibüsü ile Avrupa ülkelerine sporcularımızı gönderiyoruz.

Bize bu imkanları sağlayan başta Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç ve eski Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a,ve Yeni Genel Müdürümüz Ömer Altunsoy’a teşekkür ediyor, desteklerinin artarak devamını diliyorum.

İnşallah başarılarımız arttıkça bize verilen kaynakların ve bütçenin artacağını ümit ediyoruz.

Bütçemiz arttıkça sporcumuza ve antrenörümüze verdiğimiz malzeme ve maddi desteğin ve diğer desteklerin artıracağız.

4.Son 10 yıllık Madalya sıralamasında bütün Federasyonlar arasında 5.Federasyon olduk, bu ulaştığımız başarıyı göstermesi açısından çok anlamlıdır.2014 Yılında 170 Madalya ile Olimpik Federasyonlar arasında 4.Federasyon olduk.

5.TBF markası ile Çin’de malzeme ürettirmeye devam ediyoruz.2015 yılı başında yine Çin’de en az 7-8 fabrikayı dolaştık ve Yeni alternatif fabrikalar bularak bundan sonra raket ve toplarımızı daha ucuza yaptırmanın ve Kulüpler ve sporcularımıza daha çok malzeme yetiştirmenin gayreti içerisinde olacağız.

6.Uluslararası Başarılı elde eden sporcu ve antrenörlerimize Federasyonumuzun ödül yönetmeliği çerçevesinde ödeme yapmaya devam ediyoruz.

7.Göreve geldiğimden bu yana en önemli İcraatlarım dan birisinin Türkiye’de şuana kadar 98 Sözleşmeli Badminton antrenörünün alımına vesile olmamdır, bu icraatım için Allah’a şükrediyorum, çünkü 98 kişinin sözleşmeye girmesine vesile oldum ve onlar artık kadrolu birer Badminton antrenörüdür.

Bununla birlikte maalesef bu arkadaşlarımızın çoğu şuan kendilerinden beklenen performansı sergileyememekte ve Memur’luğa geçiş yapmanın rahatlığını yaşamaktadırlar.

Bu arkadaşlara buradan seslenmek istiyorum,

Saygıdeğer arkadaşlar,

Çok büyük destek vererek kendilerine Milli Takımlarda görev vererek Sözleşmeli Antrenör olmasına ve hatta daha sonra kadroya geçip memur olmasına vesile olduğum 98 kişi içerisinde Maddi anlamda çok büyük sıkıntılar yaşayan, ailesine, hasta anne ve babasına bakmakla yükümlü olan, Kömür ocaklarında çalışarak hasta anne ve babasına bakmaya çalışan,yıllarca işsiz bekleyen psikolojik bunalıma girmeye aday birçok besyo mezunları ve Milli sporcularımız vardı.

Bu 98 kadrolu Memur Antrenör arkadaşlarımızın halen kendileri gibi özelliklere sahip bir çok Besyo mezununun daha Sözleşmeli antrenör olmak için gayret ettiğini unutmamalarını, Allaha kendilerine vermiş olduğu bu nimetlerden dolayı çok şükretmeleri gerektiğini, ve kendilerinin kadroya girmelerine vesile olan kişileri her zaman anmaları ve onlara dua etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Yine bu 98 arkadaşımızın artık Türk Badmintonunun birer askeri olduğunu düşünüyorum, bu 98 arkadaşımızın her birinin Türk Badmintonuna çok yetenekli en az 10 öğrenci-sporcuyu Milli Takıma kadar yetiştirmeleri gerektiğini düşünüyor ve istiyorum.

98 arkadaşımızın Badminton Federasyonumuzun projelerinde Sokak çocukları Badminton eğitimi,Ceza ve Tevkif evleri Badminton eğitimi,Çocuk Yurtları Badminton eğitimi,Kuran kursları Badminton eğitimi vb. projelerde görev almaları ve her birinin en az 10 kötü alışkanlığa düşme tehlikesi yaşayan çocuğun elinden tutarak onlara Vatana ve Milletine, bayrağına aşık birer Genç olarak yetiştirmeleri gerektiğine inanıyor ve istiyorum.

Bir Besyo mezunu olmayan Murat ÖZMEKİK, 1992 Yılında başladığı Badminton Antrenörlük hayatında 2014 yılına gelindiğinde 22 Yılda geri de 100’e yakın Milli Badmintoncu yetiştirmiş ise , artık Besyo mezunu olan ve bu işin çekirdeğinden yetişen Badmintoncularımızın en az bu sayının % 10 u kadar Milli sporcu yetiştirmesi gerektiğine inanıyor ve istiyorum.

98 arkadaşımızın Sözleşmeli antrenör olmak için nasıl mücadele etti ise , Türkiye Badminton Şampiyonalarına sporcu getirmek içinde aynı şekilde her türlü şartları ve imkanları zorlamaları ve Milli Takıma sporcu sokmak içinde çok çalışmaları gerektiğini düşünüyor ve istiyorum.

98 arkadaşımızdan yukarıda ki düşüncelerimi paylaşan ve aynı duyguları taşıyanlara ve aynı şekilde çalışanlara haklarımı helal ettiğimi ve onların her zaman hizmetinde olduğumu bildirmek istiyorum. Bununla birlikte Bu 98 arkadaşımızdan başka işler ile uğraşıp herhangi bir öğrenciye, sporcuya onlara 1 harf öğretme gayretinde olmayanlara, öğrenci-sporcu yetiştirmeyip yan gelip yatanlara hakkımı helal etmiyor ve onları Allah’a havale ediyorum.

Bu 98 arkadaşımızın dışında Türkiye de şuan yine 50 civarında Hizmet alımından Badminton antrenörü çalışmaktadır.

Daha önce ki yazımda da belirttiğim gibi 2013 Sözleşmeli antrenör alımlarında Badminton branşı 31 Sözleşmeli Antrenör alımı ile Güreş Federasyonundan sonra En Fazla Sözleşmeli antrenör alımı yapılan bir branş olması Badminton Federasyonu Yönetimi’nin çalışmalarının bir karşılığıdır.

8.Artık Badmintoncular spor salonlarına sığmıyor, artık Okullar arası Türkiye Şampiyonaları Grup Şampiyonaları ve Türkiye Şampiyonası şeklinde yapılır oldu.

ANALİG müsabakalarında katılımın en fazla olduğu branşın BADMİNTON olması Badminton Federasyonu Yönetiminin bir başarısıdır.

9.Badminton Federasyonu 2015 yılına geldiğimizde 16.000 antrenörü ile Türkiye’de en fazla antrenörü olan ikinci federasyondur.Gün geçtikçe antrenör sayımız artmaktadır.

İstanbul B.Şehir Belediyesi ile İstanbulda B.Şehir Belediyesi bünyesinde ki 47 tesis ve 130 ‘a yakın Belediyenin yaptığı spor salonlarında Badminton branşının hayata geçirilmesi ile ilgili protokol yaptık ve İnşallah Mart 2015 tarihi itibari ile bu projemiz hayata geçmeye başlayacaktır.

İstanbul’da 180 Spor salonunda Badmintonun yapılması çok büyük bir başarıdır.

10.Türkiye Badminton Federasyonu artık TBF ile bir marka olmuş ve Marka Patent Enstitüsünce tescillenmiştir.

Şuan Türkiye’de kendi markası TBF adına malzeme ürettiren Tek Federasyonuz.Sizlere gururlanmanız için bir konudan bahsetmek istiyorum. Dünya’nın En ünlü Badminton markası YONEX kendilerinden malzeme almamız için bugün bize % 50 indirim teklif etmektedir.

Netice olarak Türkiye Badminton Federasyonu Yönetimi olarak hedefimiz Badminton Camiamıza Daha ucuz, daha kaliteli ve daha fazla malzeme dağıtabilmek için mücadele veriyoruz. Zaten bütün malzemelerimizi de çalışan ve başarılı antrenörlerimize , sporcularımıza, kulüplerimize ÜCRETSİZ olarak dağıtıyoruz.

11.Sponsorluk çalışmalarımız devam ediyor, Sponsor bulmada bütün federasyonlar arasında 3.durumdayız. Yurt içi faaliyetlerimizin en az % 20-30’unu sponsorluk yoluyla yapabiliyoruz.

En büyük avantajımız faaliyetlerimizi kendi araçlarımız ile yaparak daha ucuza mal edebiliyoruz. Faaliyetlerimizi kendi ekibimiz ile yapıyoruz.

Şuan en fazla sponsor bulan 3. Federasyonuz.

En son yapılan Avrupa Gençler Şampiyonası , 17 Yaş Avrupa Şampiyonası, Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Başkanımızın Sponsorluğunda yaptık, Allah Melih Gökçek başkanımızdan razı olsun.

12.Sosyal Sorumluluk alanında projeler üretmeye ve hayata geçirmeye devam ediyoruz. Cezaevlerinde Badminton eğitimimiz 5. Yılına girdi. 5.000 binden fazla hükümlü bugün Cezaevlerinde Badminton eğitimi alıyor. Aile Bakanlığına bağlı Çocuk Yurtlarında Badminton, Yibolarda Badminton, Polis Antrenör Projesi, Sokak Çocuklarına Badminton Eğitimi Projesi, Taş atan Çocuklara Badminton Eğitimi Projesi, Yaz Kur’an Kurslarında Badminton Eğitimi, Köylerde Badminton Eğitimi ( O Köy Bizim Köyümüz ’dür), Şalvarlı Badminton Projesi, Kreşlerde Badminton Projesi vb. bir çok projeye imza attık.

Şuan Sosyal Sorumluluk projesi üreten ve hayata geçiren 1. Federasyonuz.

13.Lisanslı sporcu sayımız 3.000 iken şuan bu sayı 50.000’i geçmiştir.

14.Badminton Antrenör Akademisinin Eğitimlerine devam ediyoruz,Antrenörlerimizi gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında ki eğitim seminerlerine göndermeye devam edeceğiz. Sözleşmeli ve Hizmet alımından göreve başlayan antrenörlerimiz sürekli antrenör seminerlerini alınmaya devam edilecek.

15. Son olarak Allah’a Şükürler olsun ve Allah Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek ‘ten razı olsun, kendisi Badminton Federasyonu için Ankara Keçiören’de Badminton Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi ‘nin arsasını federasyonumuza tahsis etmiş ve Olimpiyat hazırlık merkezinin de inşaatını da üstlenmiştir.

İnşallah Bu merkezimizin 2015 Yılı Mayıs ayında hizmete gireceğini ümit ediyoruz, artık bundan sonra ki hedefimiz Bu Olimpiyat hazırlık merkezinde Avrupa,Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları yetiştirmek olacaktır.

Netice olarak Sevgili Dostlarım,

Her zaman söylemişim dir, Çok konuşmak ve yazmaktan ziyade çok çalışmak, üretmek ve hayata geçirmek ve icraat yapmayı ilke edinen ve bunu antrenörlerimizden isteyen birisi olarak bundan sonra da aynı prensipler doğrultusunda 204-2016 yılları arasında

‘’Ustalık Dönemimizde’’ desteklerinizle sizlere Badminton Federasyonu Başkanı ve Yönetim Kurulumuz olarak hizmet etmeye devam edeceğiz.

1991 Yılından bu yana emek verdiğim Badmintonda başkanlık noktasına gelmemde katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma ve göreve geldiğim 2005 Yılına kadar Türk Badmintonun gelişimine katkı sağlayan benden önce ki Federasyon Başkanları İrfan Yıldırım, Akın Taşkent ve Faik İmamoğlu’na(kendisini rahmetle anıyorum) her zaman teşekkür ediyorum.

Tekrar sizlerin desteği ve dualarınızı bekliyorum, Allah mahcup etmesin.

Saygılarımla… 18 Mart Çarşamba 2015

Murat Özmekik

Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı

Avrupa Badminton Federasyonu As Başkanı

Akdeniz Badminton Federasyonu Başkanı

Balkan Badminton Federasyonu As Başkanı

Ankara Şereflikoçhisar Gençlik Hizm.ve Spor İlçe Müdürü

Sponsorumuz

Doping İle Mücadele