İcraatın İçinden 6 – Şubat 2017

İcraatın İçinden 11 Şubat 2017

1991 Yılından bu yana emek verdiğim Badmintonda başkanlık noktasına gelmemde katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma, göreve geldiğim 2005 Yılına kadar Türk Badmintonunun gelişimine katkı sağlayan benden önce ki Eski Federasyon Başkanları İrfan Yıldırım,Akın Taşkent ve Prof.Dr.A.Faik İmamoğlu’na (kendisini rahmetle anıyorum) teşekkür ediyorum.

Yıl 2004 …

Balkan Şampiyonalarında daha ilk defa 13 Yaş grubunda Takım halinde Balkanlarda derece yapan ve Büyüklerde set ve maç aldığımızda sevinen bir ülke iken ;

2017 Yılına geldiğimizde bugün artık ; 13 Yaş, 15 Yaş, 17 Yaş,19 Yaş grubu ve Büyüklerin tamamında Takım halinde Balkan Şampiyonu olmuş ve her yıl yapılan Balkan Şampiyonalarında Büyükler hariç diğer bütün yaş gruplarının tamamında takım halinde Balkan Şampiyonu olmanın yanı sıra Ferdilerde de En fazla Madalya yı alan ülke haline geldik.

Balkanlar da tek başımıza Türkiye olarak 100 madalya’nın yarısından fazlasını alır olduk.Artık Balkan ülkeleri bundan o kadar rahatsız oldular ki artık ferdi müsabakalarda Türk sporcularının katılımlarına kota koymaya başladılar ve artık Bulgaristan ve diğer Balkan ülkeleri Ferdilerde Türk sporcularının katılmadığı kategorilerde 3.lükler almayı kendilerine başarı olarak görmeye başladılar.

Ve Karamanda 20-22 Şubat 2015 tarihinde yapılan 19 yaş Balkan Badminton Şampiyonasında Tarihte belki de ilk defa o gözümüzde yıllardır büyüttüğümüz Bulgarları FERDİ’lerde HİÇ madalya almadan Türkiye’den geri gönderdik! Ve Ferdiler de 20 Madalya’nın 17’sini Türkiye olarak TEK başımıza aldık.

İşte Başarı anlamında ve Performans anlamında Türk Badmintonu’nun geldiği nokta budur!

Artık Türk Badminton’u Balkanları aşmıştır, Avrupa da Söz sahibi bir ülke haline gelmiştir.

Avrupa Yıldızlar ve Gençlerde ilk 3’e girmiş ve Avrupa Büyüklerde de Özge Bayrak ile ilk Madalyasını almış ve Olimpiyatlara 1 kota almayı garantilemiş ve 2. ve 3.kotaları alma mücadelesi veren ve Dünya Takımlar sıralamasında da Dünya Şampiyonu çıkarmış İspanya ve Bulgaristan’ı geçmiş ve 50.sıralardan 28.sıraya yükselmiş bir ülke olmuştur.

Bu Çok Önemli bir nokta’dır!

Nereden Nereye!

Biraz daha detayları hatırlamakta fayda görüyorum ve Badminton’a emek vermiş bütün duayen arkadaşlarımızın başarılarımızla gururlanmasını bekliyoruz!

2014 yılı içerisinde yapılan;

15 Yaş Avrupa Badminton Şampiyonasında Tek Bayanlarda Büşra Ünlü ve Yaren Dölcü ile 2 Avrupa 3.sü çıkardık.

17 Yaş Avrupa Badminton Şampiyonasında Çift Bayanlarda Kader İnal-Fatma Nur Yavuz, Karışık Çiftlerde Melih Turgut-Fatma Nur Yavuz ile 2 Avrupa 3.sü çıkardık.

Büyüklerde Türk Badminton tarihinde ilk defa 2014 yılında Tek Bayanlarda Özge Bayrak ile Avrupa 3.sü çıkardık.

Dünya Liseler Badminton Şampiyonasında artık Dünya ikinciliği elde etme başarısını gösterdik, Dünya Üçüncülüklerimiz sürekli hale geldi.

2014 Gençlik Olimpiyatlarına Tek Erkeklerde M.Ali Kurt ve Tek Bayanlarda Aliye Demirbağ ile kota aldık.

2016 Rio Olimpiyatlarına Tek Bayanlarda Özge Bayrak ile ülkemizi temsil ettik.

2.Artık Balkan ve Avrupa derken 2013 Yılında Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasını da Türkiye ve Ankara’da ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının sponsorluğunda yaparak Türk Badmintonu’nu artık bir marka olma yolunda ilerlediğini bütün Dünya’ya gösterdik.

Allah’a şükürler olsun ki Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasını çok başarılı bir şekilde icra ettik ve Dünya Federasyonundan bu konuda takdir ve teşekkür aldık.Dünya Veteranlar Badminton Şampiyonasına sponsorluk yapan Ankara Büyükşehir Belediyesine ve Başkanımız Melih Gökçek’e bir kez daha teşekkür ediyor emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. 2014 Yılında Türkiye’de, Ankara’da 17 yaş Avrupa Yıldızlar Badminton Şampiyonasını yaptık ve Takım halinde Avrupa 3.sü olduk.

2015 Yılı Avrupa Gençler Şampiyonası için Genç sporcularımızı Avrupa Gençler ranking turnuvalarına göndermeye başladık.Ve Netice olarak Çift Bayanlarda Kader İnal ve Fatma Nur yavuz 1.seri başı, K.Çiftlerde Melih Turgut ve Fatma Nur Yavuz 3.seri başı, Tek Erkeklerde Muhammet Ali Kurt 3.seri başı, Tek Bayanlarda Kader İnal 5. Ve Aliye demirbağ 9.seri başı olması Türk Badmintonu için büyük bir başarı örneğidir.

Netice olarak Devlet imkanlarını en iyi bir şekilde kullanarak Federasyonumuzun Minibüsü ile Avrupa ülkelerine sporcularımızı gönderiyoruz.

Federasyonumuza kendi öz gelirlerimizden Yeni sıfır bir Otobüs aldık.İnşallah bundan sonra daha fazla sporcumuzu daha fazla yurt dışına göndermeye çalışarak inşallah ülkemize daha büyük başarılar getireceğiz.

Bize bu imkanları sağlayan başta Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a, Spor Toto Teşkilat Başkanı M.Muharrem Kasapoğlu’na desteklerinin artarak devamını diliyorum.

İnşallah başarılarımız arttıkça bize verilen kaynakların ve bütçenin artacağını ümit ediyoruz.

Bütçemiz arttıkça sporcumuza ve antrenörümüze verdiğimiz malzeme ve maddi desteğini ve diğer destekleri artıracağız.

3.Son 10 yıllık Madalya sıralamasında bütün Federasyonlar arasında 5.Federasyon olduk, bu ulaştığımız başarıyı göstermesi açısından çok anlamlıdır.2015 Yılında 302 Madalya ile Olimpik Federasyonlar arasında 3.Federasyon olduk.

4.TBF markası ile Çin’de malzeme ürettirmeye devam ediyoruz.2015-2016 yıllarında Çin’de ve Endonezya’da en az 7-8 fabrikayı dolaştık ve Yeni alternatif fabrikalar bularak bundan sonra raket ve toplarımızı daha ucuza yaptırmanın ve Kulüpler ve sporcularımıza daha çok malzeme yetiştirmenin gayreti içerisinde olduk.

Şuan En son ürettirdiğimiz Yeni raket modelleri “ TÜRK,OSMANLI,RTE 2023,Melih Gökçek,Neslihan Yiğit,Özge Bayrak raketlerimiz Badminton’da en ünlü markaların kalitesinde raketlerdir, hatta ünlü markaların bazı modellerinden daha iyi raketlerdir.

5.Uluslararası Başarılı elde eden sporcu ve antrenörlerimize Federasyon olarak Genel kurulumuzda Yeni ödül yönetmeliği çıkardık, Yeni Ödül yönetmeliği çerçevesinde ödeme yapmaya devam edeceğiz.

6.Göreve geldiğimden bu yana en önemli İcraatlarım dan birisinin Türkiye’de şuana kadar 98 Sözleşmeli Badminton antrenörünün alımına vesile olmamdır, bu icraatım için Allah’a şükrediyorum, çünkü 98 kişinin sözleşmeye girmesine vesile oldum ve onlar artık kadrolu birer Badminton antrenörüdür.

Şuan Badminton’da kadrolu antrenör sayımız 116 olmuştur. 116 Antrenör ile en fazla kadrolu antrenöre sahip 4. Federasyon olduk. Hala yeni bir branş olarak görülen Badminton için bu başarı çok önemli bir başarıdır.

İnşallah Ankara Keçiören de ki yeni tesisimiz hizmete açıldığında bu antrenörlerimizin Gelişimlerini sağlayarak ülkemize daha büyük başarılar getiren antrenörler olmalarına katkı sağlayacağız. Bu 98 arkadaşımızın dışında Türkiye de şuan yine 50 civarında Hizmet alımından Badminton antrenörü çalışmaktadır.

7.Artık Badmintoncular spor salonlarına sığmıyor, artık Okullar arası Türkiye Şampiyonaları Grup Şampiyonaları ve Türkiye Şampiyonası şeklinde yapılır oldu.

2015-2016 Yıllarında ANALİG müsabakalarında katılımın en fazla olduğu branşlardan birinin BADMİNTON olması Badminton Federasyonu Yönetiminin bir başarısıdır.

Ayrıca 2017 Yılında Kredi Yurtlar Kurumu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinde ve Gençlik Merkezlerinde Badminton yine en fazla faaliyet gösterilecek branşlar arasında gösterilmiştir.

8.Badminton Federasyonu 2017 yılına geldiğimizde 20.000 antrenörü ile Türkiye’de en fazla antrenörü olan ikinci federasyondur.Gün geçtikçe antrenör sayımız artmaktadır.

İstanbul B.Şehir Belediyesi ile İstanbulda B.Şehir Belediyesi bünyesinde ki 47 tesis ve 150 ‘e yakın Belediyenin yaptığı spor salonlarında Badminton branşının hayata geçirilmesi ile ilgili protokol yaptık ve İnşallah 2017 yılı itibari ile bu projemiz hız kazanacaktır.

İstanbul’da 180 Spor salonunda Badmintonun yer alması çok büyük bir başarıdır.

9.Türkiye Badminton Federasyonu artık TBF ile bir marka olmuş ve Marka Patent Enstitüsünce tescillenmiştir.

Şuan Türkiye’de kendi markası TBF adına malzeme ürettiren Tek Federasyonuz. Sizlere gururlanmanız için bir konudan bahsetmek istiyorum. Dünya’nın En ünlü Badminton markası YONEX kendilerinden malzeme almamız için bugün bize % 50 indirim teklif etmektedir.

Netice olarak Türkiye Badminton Federasyonu Yönetimi olarak hedefimiz Badminton Camiamıza Daha ucuz, daha kaliteli ve daha fazla malzeme dağıtabilmek için mücadele veriyoruz. Zaten bütün malzemelerimizi de çalışan ve başarılı antrenörlerimize , sporcularımıza, kulüplerimize ÜCRETSİZ olarak dağıtıyoruz.

10.Sponsorluk çalışmalarımız devam ediyor, Sponsor bulmada bütün federasyonlar arasında 3.durumdayız. Yurt içi faaliyetlerimizin en az % 20-30’unu sponsorluk yoluyla yapabiliyoruz.

En büyük avantajımız faaliyetlerimizi kendi araçlarımız ile yaparak daha ucuza mal edebiliyoruz. Faaliyetlerimizi kendi ekibimiz ile yapıyoruz.

Şuan en fazla sponsor bulan 3. Federasyonuz.

11.Sosyal Sorumluluk alanında projeler üretmeye ve hayata geçirmeye devam ediyoruz. Cezaevlerinde Badminton eğitimimiz 5. Yılına girdi. 5.000 binden fazla hükümlü bugün Cezaevlerinde Badminton eğitimi alıyor. “Aile Bakanlığına bağlı Çocuk Yurtlarında Badminton, Yibolarda Badminton, Polis Antrenör Projesi, Sokak Çocuklarına Badminton Eğitimi Projesi, Taş atan Çocuklara Badminton Eğitimi Projesi, Yaz Kur’an Kurslarında Badminton Eğitimi, Köylerde Badminton Eğitimi ( O Köy Bizim Köyümüz ’dür), Kreşlerde Badminton Projesi,Evden kaçn kızlar ve uyuşturucu kullanan çocuklara dönük projeler” vb. bir çok projeye imza attık.

Şuan Sosyal Sorumluluk projesi üreten ve hayata geçiren 1. Federasyonuz.

12.Lisanslı sporcu sayımız 3.000 iken şuan bu sayı 75.000’i geçmiştir.

13.Badminton Antrenör Akademisinin Eğitimlerine devam ediyoruz,Antrenörlerimizi gerek yurt içi ve gerekse yurt dışında ki eğitim seminerlerine göndermeye devam edeceğiz. Sözleşmeli ve Hizmet alımından göreve başlayan antrenörlerimiz sürekli antrenör seminerlerini alınmaya devam edilecek.

  1. 14. Son olarak Allah’a Şükürler olsun ve Allah Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek ‘ten razı olsun, kendisi Badminton Federasyonu için Ankara Keçiören’de Badminton Olimpiyatlara Hazırlık Merkezi ‘nin arsasını federasyonumuza tahsis etmiş ve Olimpiyat hazırlık merkezinin de inşaatını da üstlenmiştir.

İnşallah Bu merkezimizin 2017 Yılında hizmete gireceğini ümit ediyoruz, artık bundan sonra ki hedefimiz Bu Olimpiyat hazırlık merkezinde Avrupa,Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları yetiştirmek olacaktır.

Netice olarak Sevgili Dostlarım,

Her zaman söylemişim dir, Çok konuşmak ve yazmaktan ziyade çok çalışmak, üretmek ve hayata geçirmek ve icraat yapmayı ilke edinen ve bunu antrenörlerimizden isteyen birisi olarak bundan sonra da aynı prensipler doğrultusunda 2017 Yılında Yeni Dönemde ;

‘’Ustalık Dönemimizde’’ desteklerinizle sizlere Badminton Federasyonu Başkanı ve Yönetim Kurulumuz olarak hizmet etmeye devam edeceğiz.

1991 Yılından bu yana emek verdiğim Badmintonda başkanlık noktasına gelmemde katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma ve göreve geldiğim 2005 Yılına kadar Türk Badmintonun gelişimine katkı sağlayan benden önce ki Federasyon Başkanları İrfan Yıldırım, Akın Taşkent ve Prof.Dr.A.Faik İmamoğlu’na(kendisini rahmetle anıyorum) her zaman teşekkür ediyorum.

Tekrar sizlerin desteği ve dualarınızı bekliyorum, Allah mahcup etmesin.

Saygılarımla… 11 Şubat Cumartesi 2017

Murat Özmekik

Türkiye Badminton Federasyonu Başkanı

Avrupa Badminton Federasyonu As Başkanı

Akdeniz Badminton Federasyonu Başkanı

Balkan Badminton Federasyonu As Başkanı

Spor Genel Müdür Müşaviri

Sponsorumuz

Doping İle Mücadele