Edirne’de 24 Mart 2017 tarihinde başlayan 19 Yaş altı Balkan Badminton Şampiyonasında Türk Milli Takımı Finalde Bulgaristan’ı 3-2 yenerek Balkan Şampiyonu oldu.

Türkiye önce grubunda Yunanistan ve Romanya’yı 5-0 yenerek Yarı finale çıktı, ardından Sırbistan’ı 4-1 ve ardından Finalde Bulgaristan’ı 3-2 yendi.

19 Yaş Altı Balkan Badminton Şampiyonası’na Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Sırbistan, Romanya ve Türkiye olmak üzere 6 ülkeden 43 Milli sporcu katıldı.

Badminton Milli Takımımızdan 17 sporcu katıldı. Bengisu Erçetin, Nazlıcan İnci, Zehra Erdem, İlayda Nur Özelgül, Aliye Demirbağ, Büşra Ünlü, Naime Yılmaz, Yusuf Yaşar, Kubilay Sadi, Yazgan Çalışır, Berkay Çiçen, Emre Sönmez, Mehmet Çapar, Serhat Salım, Baran Yüksel ve Tayfun Taşdemir Balkan Şampiyonasında Türkiye’yi temsil etti. Milli Sporcularımıza, Uğur Erçetin, Şule Özmekik, Cengiz Özübir, Sıddık İsaoğlu, Nursel Çakır olmak üzere toplam 5 Milli Takım Antrenörü eşlik etti.

Balkan Şampiyonu Türkiye ve ikinci Bulgaristan’ın ardından Sırbistan ve Yunanistan üçüncülüğü paylaştılar.

Takım Müsabakaları ardından, ferdi müsabakalarda da 25 Mart 2017 Öğle ’den sonra başlamıştır.

 Federasyon Başkanı Murat Özmekik; Ülkemizin Serhat şehri Edirne’de yaptığımız 19 Yaş altı Balkan Badminton Şampiyonasında Şampiyon olmak, bizleri 7-16 Nisan 2017 tarihinde Fransa’nın Paris şehrinde yapılacak 19 yaş altı Avrupa Gençler Şampiyonası öncesinde gururlandırmıştır.

İnşallah Avrupa Gençler Şampiyonasında da aynı başarıyı devam ettiririz. Milli Takımımızın Şampiyon olmasında emeği geçen Sporcu ve Antrenörlerimize teşekkür ediyorum.

Bizlere kaynakları seferber eden başta Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a, Spor Genel Müdürümü Mehmet Baykan’a ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, daha fazla başarı ve ülkemizin güzel insanlarına daha fazla hizmet için desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.