Badminton Federasyonunun 2017 yılı faaliyet programında yer alan, Hellas Internatıonal 2017 Badminton Turnuvası, 04 - 07 Mayıs 2017 tarihleri arasında Yunanistan’nın Sidirokastro gerçekleşti.

 Turnuvaya, Badminton Milli Takım Antrenörü Sıddık İsaoğlu, Murad Sönmez, Cengiz Özübir, Beyhan Özgür, Şaban Kırcalı ve Günaydın Kılıç katıldı. Milli Sporcularımızdan ise Emre Lale, Sinan Zorlu, Muhammed Ali Kurt, İ. Haktan Doğan, Ahmet can Oruç, Enis Seselan, Okan Gültekin, Kader İnal, Aliye Demirbağ, Büşra Yalçınkaya, Şevval Buse Alsoy, Ebru Yazgan, Yusuf Ramazan Bay, Serdar Koca, Osman Uyhan, Bahadır Kağan Kola, Ramazan Tekdemir, Melih Turgut, Mert Tunco, Buse Ceylan, Arzu Delibalta, Emine Demirtaş, Serhat Salım, Baran Yüksel, Burak Furkan Demir, Buğra Ali Akdoğan, Merve Demir, Başak Kılıç, Gökhan Zembilci ve Serkan Uğurlu temsil etti.

Hellas Internatıonal 2017 Badminton Turnuvası sonucunda Badminton Milli Takımımız Yunanistan’dan 2 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya ile döndü. Tek erkeklerde Muhammed Ali Kurt üçüncü, Tek bayanlarda Aliye Demirbağ Şampiyon, Büşra Yalçınkaya ikinci ve Ebru Yazgan üçüncü oldu. Karışık çiftler kategorisinde ise Osman Uyhan&Aliye Demirbağ Şampiyon, Serdar Koca&Emine Demirtaş ikinci oldu.

            Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik şunları dile getirdi;

‘Badmintonda kota sistemi, Dünya sıralamasına puan veren müsabakalarda puan toplamak üzere dayalıdır. 2016 Rio Olimpiyatlarından sonra ara vermeksizin bu müsabakalara sporcu göndermeye devam ediyoruz. Bu nedenle bir sporcunun asgari olarak yılda 20 müsabakaya gitmesi gerekiyor. Bizlere kaynakları seferber eden başta Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, daha fazla başarı ve ülkemizin güzel insanlarına daha fazla hizmet için desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.’ dedi.