Badminton Federasyonunun 2017 yılı faaliyet programında yer alan, Valamar Junıor Open 2017 Badminton Turnuvası ve Yonex Youth International 2017 Badminton Turnuvası 05 - 07 Mayıs 2017 tarihleri arasında Hırvatistan’nın Dubrovnik şehrinde gerçekleşti.

 Turnuvaya, Badminton Milli Takım Antrenörü Hakan Avcı, Nursel Çakır, Uğur Erçetin, Şule Özmekik ve Kerem Kaylı katıldı. Milli Sporcularımızdan ise Betül Söner Berkay Çiçen, Tayfun Taşdemir, Nazlıcan İnci, Büşra Ünlü, Zehra Erdem, Bengisu Erçetin, Naime Yılmaz, Emre Sönmez, İlayda Nur Özelgül, Yusuf Yaşar, Yazgan Çalışır, Aybars Akeren, Bahar Sabancı, Ece Terzi ve Nisanur Tuncer Badminton Milli Takımımızı temsil etti.

Hırvatistan’da gerçekleşen Valamar Junıor Open 2017 Badminton Turnuvasından Badminton Milli Takımımız 1 Altın ve 2 Gümüş madalya ile döndü..

19 Yaş’ta Çift bayanlarda Bengisu Erçetin&Nazlıcan İnci Şampiyon, Zehra Erdem&İlayda Nur Özelgül ikinci iken Karışık çiftler kategorisinde ise Emre Sönmez&Bengisu Erçetin ikinci oldular.

Yine Hırvatistan’da gerçekleşen Yonex Youth International 2017 Badminton Turnuvasında ise Badminton Milli Takımımız 3 Gümüş ve 1 Bronz madalya ile döndü.

13 Yaş’ta Ece Terzi&Erika Titokhod ile birlikte Çift Bayanlar kategorisinde üçüncü oldu. 15 Yaş’ta ise Bahar Sabancı Tek Bayanlar kategorisinde ikinci, Bahar Sabancı ve Nisanur Tuncer Çift Bayanlar kategorisinde ikinci, Aybars Akeren&Bahar Sabancı Karışık Çiftler kategorisinde ikinci oldular.

            Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik şunları dile getirdi;

‘Badmintonda kota sistemi, Dünya sıralamasına puan veren müsabakalarda puan toplamak üzere dayalıdır. 2016 Rio Olimpiyatlarından sonra ara vermeksizin bu müsabakalara sporcu göndermeye devam ediyoruz. Bu nedenle bir sporcunun asgari olarak yılda 20 müsabakaya gitmesi gerekiyor. Bizlere kaynakları seferber eden başta Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, daha fazla başarı ve ülkemizin güzel insanlarına daha fazla hizmet için desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.’ dedi.