Olimpiyat Elemesi Puanlı Müsabakalarından Uluslararası Etiyopya Badminton Şampiyonası, 21 – 24 Eylül 2017 tarihleri arasında Etiyopya’nın Addis Ababa şehrinin Etiyopya Gençlik Spor Akademisinde gerçekleşti.

 Şampiyonaya; Türkiye, İsrail, Hindistan, Mısır, Ürdün, Lüksemburg, Zambia, Etiyopya, Uganda, Cezayir, Meksika, Sri Lanka, olmak üzere 11 ülke ’den 85 Milli Sporcu katıldı.

 4 gün süren Şampiyona da; Badminton Milli Takım Antrenörlerinden Murad Sönmez, Milli Takım Sporcularımız Emre Lale ve Muhammed Ali Kurt Ülkemizi tek erkekler kategorisinde temsil etti.

 Etiyopya Gençlik Spor Akademisinde gerçekleşen Şampiyonanın ilk turunda Emre Lale, Lüksemburg’lu Mattias Sonderskov ‘u yenerek ikinci tura yükseldi. İkinci tur da ise Etiyopyalı Koki Yamada ‘yı yenerek çeyrek finalde oynamaya hak kazandı.

Çeyrek finalde ise Emre Lale, Ürdün’den Ahmed Alshannik’i eledi. Yarı finalde ise Hindistanlı Aditya Joshi’ne 2-1 mağlup oldu. Badminton olimpiyat adayı Emre Lale bronz madalya kazandı.

 Federasyon Başkanı Murat Özmekik; ‘Bizlere kaynakları seferber eden başta Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’a, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan’a ve Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, daha fazla başarı ve ülkemizin güzel insanlarına daha fazla hizmet için desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.’ Dedi.