Badminton Milli Sporcuları 1 Altın ve 1 Bronz madalya hak ederek, ülkemize sevinç ve gurur eşliğinde döndüler.

 Olimpiyat Elemesi Puanlı Müsabakalarından Lı-Nıng Czech Badminton Open 2017 Internatıonal Challenge Turnuvası, 27 – 30 Eylül 2017 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Brno şehrinde gerçekleşti.

 Turnuvaya; Türkiye başta olmak üzere Fransa, Ukrayna, Hindistan, Danimarka, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, Avusturya, Polonya, Rusya, Endonezya, Japonya, Slovakya, İngiltere, Hollanda, İspanya, Malezya, Bulgaristan, Amerika Birleşik Devletleri, İskoçya, Almanya, İtalya, Macaristan, Çin, Tayland, Portekiz, Estonya,          Belarus, İsviçre olmak üzere 30 ülke ’den 325 Milli Sporcu katıldı.

 4 gün süren Turnuvada; Badminton Milli Takım Antrenörlerinden Çağatay Taşdemir, Uğur Erçetin ve Mehmet Ali Aslan  katıldı. Milli Takım Sporcularımızdan ise 2012 Londra Olimpiyat Sporcusu Neslihan Yiğit, 2016 Rio Olimpiyat Sporcusu Özge Bayrak başta olmak üzere Aliye Demirbağ, Bengisu Erçetin ve Nazlı can İnci Ülkemizi temsil etti.

 Neslihan Yiğit  ŞAMPİYON

 2012 Londra Olimpiyat Sporcusu Neslihan Yiğit, İlk turda Estonya’lı Getter Saar’ı 2-0 mağlup etti ve ikinci tura atlamaya hak kazandı. İkinci turda ise Bulgaristanlı Mariya Mitsova'yı 2-0 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. Çeyrek Finalde Danimarkalı Mette Poulsen’i 2-1 mağlup etti. Yarı Final de Fransız Delphine 'yi yenerek Final de oynamaya hak kazandı.

 Final turunda ise Japon Kaho Funahashı’yı yenerek Şampiyon oldu.

 Çift Bayanlar kategorisinde ise; İlk turda Ukraynalı Maryna Ilyınskaya&Yelyzaveta Zharka’yı 2-0 mağlup etti. İkinci turda ise Alman Lisa Kamınskı&Hannah Pohl ‘yı 2-1 yenerek çeyrek finalde oynamaya hak kazandı. Çeyrek Finalde ise Danimarkalı Cecilie Bjergen&Line Norgaard’ı 2-0 mağlup ederek yarı finale yükseldiler.

 Yarı Final turunda ise İngiliz Lauren Smıth&Sarah Walker’a 2-0 mağlup olarak Bengisu Erçetin ve Nazlıcan İnci Çift Bayanlar kategorisinin üçüncüsü oldular.