1. Akdeniz Oyunları 22 Haziran - 1 Temmuz 2018 tarihlerinde İspanya’nın Tarragona kentinde sona erdi.

Oyunlarda 29 yarış alanı ile 26 ülkeden 4000 sporcunun 33 spor branşında katılım gösterdiği Oyunlarda, Badminton Türk Milli Takımı 1 Altın, 2 Gümüş ve 1 Bronz Madalyanın sahibi oldu.

Tek Kadınlar kategorisinde Neslihan Yiğit (2016 Londra Olimpiyat Sporcusu ve aynı zamanda 17. Akdeniz Oyunları Tek Kadınlar ve Çift Kadınlar Şampiyonu), Aliye Demirbağ; Tek Erkekler kategorisinde Emre Lale (17. Akdeniz Oyunları Tek erkekler kategorisi 3.sü), Muhammed Ali Kurt, Çift Kadınlar kategorisinde Nazlıcan İnci & Bengisu Erçetin, Çift Erkekler kategorisinde Serdar Koca & Serhat Salım ülkemizi temsil etti.

Akdeniz Oyunlarında kıyasıya madalya mücadelesi veren Badminton Türk Milli Takımın sonuçları şu şekildedir:

Tek Bayanlar kategorisinde Neslihan Yiğit; sırasıyla İtalyan rakibi Katharina Fınk’ı 2-0, İspanyalı rakibi Sara Del Carmen Penalver Pereıra’yı 2-1 ve yarı finalde Fransız rakibi Yaelle Clara Hoyaux’u 2-0 mağlup ederek son olarak finalde de İspanyol rakibi Beatriz Corrales Ocana’yı 2-0 mağlup ederek ŞAMPİYON oldu. Yiğit, Altın Madalya’nın sahibi oldu.

Tek Bayanlar kategorisinde Aliye Demirbağ; sırasıyla Portekizli rakibi Sonia Gonçalves’i 2-1, Yunanlı rakibi Grammatoula’yı 2-0, Fransız rakibi Yaelle Clara’yı 2-0 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı finalde ise İspanyol rakibi Beatriz Ocana Corrales’i 2-0 mağlup olarak Bronz madalyanın sahibi oldu.

Tek Erkekler kategorisinde Muhammed Ali Kurt; sırasıyla Cezayirli rakibi Madjed Yacine Balahouane’yi 2-0, Yunan rakibi IIias Xanthou’yu 2-0, Italyan rakibi Tosario Maddaloni’i 2-0 ve Fransız rakibi Lucas Maurice Corvee’yi 2-1 mağlup ederek Yarı Final’e yükseldi. Yarı Finalde ise Fransız rakibi Toma Tomov Popov’a 2-0 mağlup olarak 4. Oldu.

Çift Erkekler kategorisinde Serdar Koca & Serhat Salım; sırasıyla Sırbistanlı rakipleri Andrija Doder & Luka Mılıc’i 2-0 ve Portekizli rakipleri Bernardo Atılano & Duarte Anjo’yu 2-1 mağlup ederek yarı finale yükseldiler. Yarı Finalde ise Fransız rakipleri Bastian Karsaudy & Thom Mark Gıcquel’e 2-0 mağlup olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

Çift Bayanlar kategorisinde Bengisu Erçetin & Nazlıcan İnci; sırasıyla İtalyan rakipleri Lisa Schack Iversen & Silvia Garıno’yu 2-0 ve İspanyalı rakibi Elena Fernandez Arboleya & Lorena Usle Vejo’yu 2-0 mağlup ederek yarı finale yükseldiler. Yarı Finalde ise Fransız rakipleri Lea Helene Palermo & Delphine Aurore Delrue’ye 2-0 mağlup olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik: ‘Mutluyuz, gururluyuz, devletimize bizlere vermiş olduğu imkânlardan dolayı teşekkür ediyorum.

Bizlere kaynakları seferber eden başta Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak'a, Spor Genel Müdürümüz Mehmet Baykan'a ve Spor Toto Teşkilat Başkanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, daha fazla başarı ve ülkemizin güzel insanlarına daha fazla hizmet için desteklerinin artarak devam etmesini diliyorum.' Dedi.