Veteranlarda yapılan Badminton turnuvalarının disipline edilmesi, Federasyon tarafından organize edilen turnuvaların, Federasyon tarafından organize edilmeyen turnuvalardan ayırt edilmesi, ülkemizde veya yurtdışında yapılan özel veteran turnuvalarına veteranların Milli Takım adını kullanmadan katılmalarının önünün açılması ve daha fazla turnuvaya katılma imkanlarını arttırmak amacıyla 2018 yılı itibarıyla Veteranlar Türkiye Badminton Şampiyonalarında sistem değişikliğine gidilecektir.

Bundan böyle, veteran sporcularımız, Sağlık ve Emniyet tedbirleri ile ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinin onayını almak, görevli, hakem, lisans vb.tedbirleri de almakla birlikte, bütün sorumluluğun organize eden kişilerde olması şartıyla herhangi bir İlde yapılabilecek özel veya tüzel kişiler tarafından düzenlenecek özel veteran turnuvalarına katılmalarında federasyonumuz sorumluluk üstlenmeyecektir.

Ülkemizde yapılan Özel Veteran turnuvaları ve yurtdışında yapılacak özel veteran turnuvalarının federasyonumuzla hiçbir ilişkisi olmayacaktır. Emniyet ve Sağlık tedbirleri ile ilgili tüm sorumluluk organizasyonu düzenleyen ve izin veren yetkili makamlara, kişilere, yada ülkelere ait olacaktır.

Yeni Sisteme göre Türkiye Badminton Federasyonu 2018 yılından itibaren Masterlar Türkiye Badminton Şampiyonası yapacaktır.

Masterlar Türkiye Badminton Şampiyonasına aşağıdaki kriterlerden en az birine dahil olan sporcular katılabilecektir.

1- 1991-2018 yılları arasında en az 3 yıl aktif sporculuk yapmış olanlar.(Veteranlar kategorisi dışında)

2- Milli takıma sporcu yetiştiren antrenörler.

3- Federasyonumuz eğitim, teknik veya diğer kurullarında yer almış olanlar.

4-Masterler öncesi yapılan ön eleme müsabakasında kategorisinde 9 ve daha fazla katılım olan sporculardan ilk 4'e giren, 8 ve daha az katılımlı kategorilerde ise finalist sporcular.

Dolayısı ile de bundan böyle Milli Takım olarak gittiğimiz Veteranlar Balkan Badminton Şampiyonaları’na da Masterler Türkiye Şampiyonasında derece yapan sporcular ve Federasyon tarafından kriterlere göre tespit edilen sporcular katılabilecektir.

Masterlar Türkiye Badminton Şampiyonası talimatı daha sonra sitemizde yayınlanacaktır.