2020 Olimpiyat Oyunlarına puan veren kota puan müsabakalarından olan Uluslararası Avrasya Açık Badminton Şampiyonası 13 – 16 Ağustos 2018 tarihleri arasında Bulgaristan’ın Sofya şehrinde gerçekleşti.

4 gün süren turnuva da 37 ülkeden 280 sporcu madalya mücadelesi verdi. Mücadele sonunda Ay yıldızlı Milli Takım Sporcularımız 2012 Londra Olimpiyat Sporcusu Neslihan Yiğit Tek Bayanlar ŞAMPİYONU ve 2016 Rio Olimpiyat Sporcusu Özge Bayrak ise Tek Bayanlar ikincisi olmuştur. Çift Bayanlar Nazlıcan İnci ve Bengisu Erçetin de kategorilerini üçüncü olarak tamamlanmışlardır.

ŞAMPİYON NESLİHAN YİĞİT

Neslihan Yiğit sırasıyla, Alman rakibi Miranda Wılson’u 2-0, İsveçli rakibi Ashwathi 2-0, Rus rakibi Natalia Permınova’yı 2-0, Bulgaristanlı rakibi Vivien Sandorhazı’yı 2-0 ve son olarak takım arkadaşı Özge Bayrak’ı 2-0 mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu.

Tek Bayanlar kategorisi ikincisi Özge Bayrak ise sırasıyla, Danimarkalı rakibi Freja Ravn’ı 2-1, Danimarkalı rakibi Amalie Hertz’i 2-0, İsrailli rakibi Ksenia Polıkarpova’yı 2-1 ve takım arkadaşı Aliye Demirbağ’ı 2-0 mağlup etti. Ardından takım arkadaşı Neslihan Yiğit’e 2-0 mağlup olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

Çift Bayanlar kategorisi üçüncüsü Rus rakibi Anasrasiia Kurdyukova & Anastasiia Pustınskaıa’yı 2-0, Danimarkalı rakibi Amelia Magelund & Freja Ravn’ı 2-0 ve Anastasiia Semenova & Anastasiia Shapovalova’ya 2-0 mağlup olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek,  desteklerinin artarak devam etmesini temenni etti.