1. Yonex Macaristan Uluslar arası Badminton Şampiyonası 01-04 Kasım 2018 tarihleri arasında Macaristan’ın Budaors şehrinde gerçekleşti.

4 gün süren turnuva da 32 ülkeden 223 milli sporcu madalya mücadelesi verdi. Mücadele sonunda Ay yıldızlı Milli Takım Sporcularımız Türkiye’ye 1 altın ve 2 bronz madalya olmak üzere 3 madalya ile döndüler.

Neslihan Yiğit’ten Altın Madalya

Yiğit, sırasıyla Estonyalı rakibi Kati-Kreet Marran’ı 2-0, Fransız rakibi Marie Batomene’yi 2-0, Danimarkalı rakibi Mette Poulsen’i 2-0, Finlandiyalı rakibi Airi Mıkkela’yı 2-0 mağlup ederek finale yükselmeye hak kazandı.

Finalde ise Bulgar rakibi Mariye Mıtsova’yı 2-0 mağlup ederek ŞAMPİYON oldu ve altın madalyanın sahibi oldu.

Aliye Demirbağ’dan Bronz Madalya

Tek Bayanlar kategorisi 3.sü olan Milli Badmintoncu Aliye Demirbağ, ilk tur ve ikinci turda Estonyalı rakibi Getter Saar’ı 2-0, Macar rakibi Vivien Sandorhazi’yi 2-1 mağlup etti. Çeyrek final de takım arkadaşı 2016 Rio Olimpiyat Sporcusu Özge Bayrak ile karşı karşıya gelen Demirbağ, Bayrak’ı 2-1 mağlup ederek, yarı finale yükseldi. Yarı final de ise Bulgar rakibi Mariya Mıtsova’ya 2-0 mağlup olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Bengisu Erçetin ve Nazlıcan İnci’den Bronz Madalya

Çift Bayanlar kategorisi 3.sü olan Milli Badmintoncu Nazlıcan İnci ve Bengisu Erçetin, sırasıyla Fransız rakipleri Vimale Herıau & Margot Lambert’i 2-1, Dinamarkalı rakipleri Anne Katrine Hansen & Marie Louise Steffensen’i 2-1 mağlup ederek, yarı finale yükseldi yarı final de ise Rus rakipleri Ekaterina Bolotova & Alina Davletova’ya 2-0 mağlup olarak bronz madalyanın sahibi oldu.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek,  desteklerinin artarak devam etmesini istedi.