17 Yaş Altı Uluslararası Badminton Turnuvası 04-06 Nisan 2019 tarihleri arasında Çek Cumhuriyeti’nin Cesky Krumlov şehrinde sona erdi.

17 ülkeden 211 Milli sporcunun madalya mücadelesi verdiği turnuvada: Nurullah Saraç, Hasan Berkay Günbaz, Orçun Öztürk, Taha Emirhan Budak, Ayça Özgür, Ayşegül Yemişen, Behiye Bodur, Yasemen Bektaş, Cansu Erçetin, Kerem Ahmet Özder, Kerem Çınar, Firdevs Karaaslan, Nurgül Yılmaz ‘dan oluşan 17 Yaş Badminton Milli Takımı 5 kategoride de kürsüyü zorladı.

Finalde ise:

Tek Bayanlarda Ayça Özgür sırasıyla Slovakyalı rakibi Lea Vybochova’yı 2-0, Macaristanlı rakibi Anna Bozsogı’yı 2-0, Polonyalı rakibi  Joanna Podedworny’u 2-0, Slovakyalı rakibi Sofia Slosıarıkova’yı 2-0 ve yarı finalde Rus rakibi Sofiia Doroshenko’yu 2-0 mağlup ederek, finale yükseldi.

Finalde Rus rakibi Mariia Golubeva’na  2-0 mağlup olarak kategoriyi ikinci olarak tamamladı. Gümüş madalyanın sahibi oldu.

Tek Erkeklerde Hasan Berkay Günbaz sırasıyla Polonyalı rakibi Adrian Krawczyk’ı 2-0, Estonyalı rakibi Mario Kırısma’yı 2-0, Macar rakibi Kristof  Toth’u 2-0,  Alman rakibi Kian-Yu QEI’yi 2-1 ve yarı finalde Polonyalı rakibi Andrej Nıczporuk’u 2-0 mağlup ederek finale yükseldi.

Finalde ise Alman rakibi Malik Bourakkadı’yı 2-1 mağlup ederek ŞAMPİYON oldu. Altın madalyanın sahibi oldu. Aynı zamanda takım arkadaşları Nurullah Saraç kategoriyi üçüncü olarak tamamlandı ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Çift Bayanlarda Cansu Erçetin&Yasemen Bektaş, sırasıyla Çekyalı rakipleri Barbora Johnova-Tereza Solarova’yı 2-0, Polonyalı rakibi Julia Plawecka-Daria Zımnol’u 2-0, Estonyalı rakipleri Catlyn Kruus-Ramona Üprüs’ü 2-0 ve yarı finalde Rus rakipleri Ekaterina Kazantseva-Ekaterina Tarasova’yı 2-0 mağlup ederek finale yükseldiler.

Finalde ise Alman rakipleri Leonie Schındler-Florentine Schöffskı’yı 2-0 mağlup ederek ŞAMPİYON oldular. Altın madalyanın sahibi oldular.

Çift Erkeklerde Hasan Berkay Günbaz&Nurullah Saraç,  sırasıyla Alman rakipleri Kilian Maurer-Jarne Schlevoıgt’i 2-0, Polonyalı rakipleri Dominik Kwınta-Piotr Lıszka’yı 2-0, Polonyalı rakipleri Jakub Melanıuk-Szymon Slepeckı’yı 2-0, yarı finalde Egor Borısov-Ilya Kım’ı 2-0 mağlup ederek finale yükseldiler.

Finalde ise Malik Bourakkadı-Kian-Yu QEI’yu 2-1 mağlup ederek ŞAMPİYON oldular. Altın madalyanın sahibi oldular. Aynı zamanda takım arkadaşları Kerem Çınar-Kerem Ahmet Özder çifti de kategoriyi üçüncü olarak tamamlandılar ve bronz madalyanın sahibi oldular.

Karışık Çifterler ise Yasemen Bektaş&Taha Emirhan Budak, Çekyalı rakipleri Vrastislav-Ema Stankova’yı 2-0, Polonyalı rakipleri Mikolaj Szymanowskı-Anastasiia Kosenchuk’u 2-0, Rus rakipleri

Egor Borısov-Mariia Golubeva’yı 2-0 ve yarı finalde Alman rakipleri Jarne Schlovoıgt-Julia Meyer’i 2-0 mağlup ederek finale yükseldiler.

Finalde ise Rus rakipleri Vladislav Dobychkın-Sofiia Doroshanko’yu 2-0 mağlup oldular. Gümüş Madalyanın sahibi oldular.

17 Yaş Badminton Milli Takımı 3 Altın, 2 Gümüş, 2 Bronz madalya ile ülkemize dönüyorlar.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik:

Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye ve Badminton camiası adına aldığı başarılara çok sevindiğini dile getiren Başkan Özmekik,  30 Ağustos – 07 Eylül 2019 tarihleri arasında Polonya’da düzenlenecek olan 17 Yaş Avrupa Şampiyonası öncesi bu başarıların Milli Takımımıza daha çok moral olduğunu dile getirdi.

Çek Cumhuriyeti’nde kazandıkları tecrübeler sayesinde Avrupa Şampiyonasına daha verimli hazırlanacaklarına inanıyorum. Bu başarıda emeği geçen tüm sporcularımızı ve antrenörlerini tebrik ederim.

Bize bayrağımızı ve ülkemizi temsil etme imkânı sağlayan Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ederiz.’ Dedi.